Ile kosztuje i co się składa na wymianę instalacji elektrycznej?
Właściwie zamontowana i zabezpieczona instalacja elektryczna jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa i komfortu domowników podczas korzystania ze sprzętów elektrycznych. Jeśli dochodzi do sytuacji budzących niepokój, takich jak spięcia czy zwarcia, warto zastanowić się nad przeglądem instalacji lub jej ewentualną wymianą.
Zwróć uwagę na wybijanie korków
Częste wybijanie bezpieczników to jedna z oznak nadmiernego obciążenia instalacji elektrycznej. Jeśli na co dzień nie możesz swobodnie korzystać z kilku sprzętów jednocześnie, np. włączać czajnik elektryczny lub suszarkę podczas pracy pralki, to może oznaczać, że jest to najwyższy czas na wymianę elektryki.
Najczęściej dotyczy to starego budownictwa, którego systemy nie było planowane pod tak duże zapotrzebowanie energetyczne, jak ma to miejsce obecnie. Należy pamiętać, że samodzielna próba naprawy usterek może skończyć się poważnym wypadkiem. W celu oceny modernizacji instalacji elektrycznych w Kaliszu, zachęcamy do skorzystania z usług naszych specjalistów.
Cena wymiany instalacji jest uzależniona od zakresu prac
W zależności od stanu instalacji, wymianie może ulec całe okablowanie lub jedynie jego części. W większości wypadków prace remontowe będą wymagać dodatkowego kucia w ścianach. Do zakresu prac zalicza się m.in. montaż gniazdek elektrycznych, rozdzielni oraz oświetlenia. W niektórych przypadkach konieczna może być także wymiana sprzętów elektrycznych.
Szacując cenę modernizacji instalacji, należy wziąć pod uwagę powierzchnię mieszkania lub budynku, stawkę pracy elektryka, koszty stosowanych materiałów oraz elementów. Należy tu uwzględnić m.in. puszki, przewody oraz włączniki. W przypadku mieszkania o średniej wielkości 50-60 m2, cena standardowych rozwiązań może wynieść kilka tysięcy złotych.