Blog
Czy fotowoltaika jest nadal opłacalna?
W ostatnich latach wykorzystanie fotowoltaiki, a więc energii słonecznej, stale rośnie. Wynika to z faktu, że technologia ta stała się bardziej wydajna i opłacalna. Jednak czy w świetle ostatnich zmian prawnych, montaż paneli fotowoltaicznych wciąż jest korzystny?
Jakie są zalety i wady instalacji fotowoltaicznej?
Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że coraz więcej osób rozważa korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Jak się okazuje, montaż takich systemów niesie nie tylko zbawienne korzyści dla środowiska, lecz także przekłada się na budżet domowy i bezpieczeństwo energetyczne. Wyjaśniamy, jakie są plusy i minusy instalacji fotowoltaiki.
Kiedy należy przeprowadzić prace kontrolno-pomiarowe?
Bezpieczeństwo ma niezwykłe znaczenie w przypadku instalacji elektrycznej. Podstawą jest stworzenie układów na bazie wysokiej jakości elementów i zgodnie "ze sztuką". W czasie dalszego użytkowania ogromne znaczenie ma jednak także przeprowadzanie prac kontrolno-pomiarowych. Kiedy warto je wykonywać?
Ile kosztuje i co się składa na wymianę instalacji elektrycznej?
Właściwie zamontowana i zabezpieczona instalacja elektryczna jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa i komfortu domowników podczas korzystania ze sprzętów elektrycznych. Jeśli dochodzi do sytuacji budzących niepokój, takich jak spięcia czy zwarcia, warto zastanowić się nad przeglądem instalacji lub jej ewentualną wymianą.
Jak dobrze wybrać gniazdka do domu?
Zaplanowanie i rozmieszczenie gniazdek w mieszkaniu warto uwzględnić już na etapie projektu. Zazwyczaj na jedno pomieszczenie powinno przypadać co najmniej jedno, łatwo dostępne gniazdko. Ich liczba będzie jednak uzależniona głównie od ilości posiadanych urządzeń. Można ją zwiększyć, montując podwójne modele gniazdek.
Na jakiej zasadzie działają systemy sygnalizacji włamania i napadu SSWiN?
Systemy sygnalizacji włamania i napadu SSWiN, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie ochronić daną nieruchomość przed dostępem nieuprawnionych osób, okradzeniem, dewastacją itp. Są one bardzo popularne w biurach, magazynach czy urzędach, jednak coraz częściej na montaż systemu tego typu decydują się też właściciele domów jednorodzinnych. Jak one działają i co warto o nich wiedzieć? Sprawdźmy!
Instalacje niskoprądowe, a wysokoprądowe. Podstawowe różnice
Większość z nas tak przywykła do instalacji elektrycznych w domu, biurach, urzędach i miejscach użyteczności publicznej, że nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić wiata bez nich. Nie wszyscy jednak wiedzą, że można wyróżnić kilka typów instalacji, w tym m.in. nisko- i wysokoprądowe. Czym różnią się one od siebie?
Czym są tzw. instalacje inteligentne?
W dzisiejszych czasach coraz więcej urządzeń projektowanych jest jako „inteligentne”. Skoro domowe ogrzewanie, ekspres do kawy czy lodówka mogą być obsługiwane za pomocą smartfona i „same” dopasowywać ustawienia w zależności od oczekiwań domowników, dlaczego cała instalacja elektryczna nie miałaby tworzyć „inteligentnego budynku”? Czym są inteligentne instalacje i jak działają?